Spořící účet

Zhodnoťte své peníze, dokud je čas!

Společně s ekonomickou krizí přišla také příležitost, abychom se zamysleli nad možností zúročit a zhodnotit své peníze. Lidé si nechávají veškeré peníze na účtech, kde místo jejich zhodnocení dochází k postupným ztrátám a odečtům. Zhodnocení peněz se zde nedočkáte. Pokud jste ale aktivně smýšlející člověk, který nechce sedět se založenýma rukama, můžete pouvažovat o možnostech zhodnocení dočasně nepotřebných peněz na spořicích účtech, nebo v podílových fondech a terminovaných vkladech. Pokud se o finanční tématiku budete dostatečně zajímat, zjistíte, že existuje spousta možností, jak své peníze efektivně zhodnotit.

Způsob zhodnocení peněz se dělí podle časových úseků

V prvé řadě si musíte ujasnit, zda chcete provést dlouhodobou nebo krátkodobou investici a zda jste ochotni se na určitou dobu vzdát přístupu ke svým penězům, nebo k nim chcete mít stálý přístup. Dlouhodobá investice bez možnosti vybírat v určitém období jakoukoliv částku přináší samozřejmě větší možnosti, než krátkodobá investice s častým výběrem. Pokud totiž svěříte své peníze bance řádově na několik let s příslibem, že do té doby s nimi nebudete manipulovat, jako odměnu získáte od banky vysoký úrok, jelikož jste jim vlastně poskytli prostředky pro obchodování.

Spořicí účet nabízí největší jistoty a nejmenší výnosy

Mezi nejoblíbenější druhy zhodnocení penězpatří spořicí účty, kde se můžete, ale nemusíte na určitou dobu vzdát možnosti výběru. Logicky je pak neočekávaný výběr zpoplatněn, abyste tak vyrovnali ztráty bankám. Pokud ovšem vytrváte, může se vaše spořicí částka příjemně zvýšit nejen o bankovní úroky, ale také o státní příspěvek. Výnosy jsou pak závislé především na množství úroku, který vám banka výměnou za spoření nabídne. Z tohoto faktu proto vycházejte za všech okolností.

Terminované vklady jsou výhodné z hlediska stálého úroku

Termínované vklady jsou zase výhodné z hlediska neměnného úroku. Ačkoliv jsou spořicí účtyvýhodnější pro zhodnocení, terminované vklady vám mohou zajistit stoprocentní návratnost vašich uspořených peněz. Zvláště v dnešní době se úroková sazba často mění a terminované vklady přinášejí vítanou jistotu s příjemným efektem zhodnocení peněz.

Podílové fondy z vás vytvoří opravdového investora

Nejatraktivnější možností zhodnocení vašich peněz nabízí v poslední době podílové fondy. Ty nabízejí často i vyšší zhodnocení než spořicí účty., což je sice nečekaná ale zato vítaná skutečnost. Podílové fondy se podobají obchodování na burze s tím rozdílem, že nemusíme být experti. Pokud se do podobného obchodování pustíme bez předešlého proškolení sami, s největší pravděpodobností na tom proděláme. V podílových fondech vlastně tedy svěřujete své peníze odborníkům a burzovním makléřům, kteří je zhodnocují. Zde je ovšem velmi důležité umět vybrat správný druh fondu, kdy mezi dvě základní skupiny patří vysoce rizikové s možností velkých zisků ale i ztrát a konzervativní, které sice tolik nevydělávají, ale nemusíte mít na druhou stranu obavy o své úspory.

Spořicí účty jsou zlatou střední cestou jistot a výdělků

Tyto nejisté investice spoustu lidí rovzrušuje, a proto se nejčastěji uchylují ke spořicím účtům. Spokojí se zde s málem, a přesto jsou jejich peníze výhodně zúročeny. Výhoda jistoty peněz na spořicím účtu je rozhodně nepopíratelná a v dnešní době nejistot také nejschůdnějším řešením, jak si přilepšit a nepřijít o to poslední, co nám ještě zbývá. Spořicí účtyjsou navíc variabilní a poskytují možnost úprav a dodatkových služeb, se kterými se u jiných investičních aktivit nesetkáme. Společně s úrokem zde také můžete počítat se státním příspěvkem, čímž se naše naspořená částka ještě navýší. Uvažujte o své budoucnosti raději už teď. Máte ji pouze ve svých rukách.